o infarktu
Co se traduje a není to pravda
Že infarkt nepostihuje mladé lidi? A projevuje se vždy jen bolestí na hrudi? Nejčastější mýty o infarktu vyvrátil kardiolog Petr Toušek.
Většina pacientů je sice starší 50 let, ale infarkt může postihnout i mladé lidi s nezdravým životním stylem.
Infarkt se projevuje nejen vysokým krevním tlakem, ale většinou kombinací několika příznaků. Samotné zvýšení krevního tlaku nemusí znamenat riziko infarktu, přesto byste mu měli věnovat pozornost a navštívit lékaře.
Bolest a tlak jsou hlavními příznaky infarktu, tato nemoc se ale může projevit i jinak – dušností, závratěmi, zvracením či ztrátou vědomí.
Omyl. Prevencí lze riziko infarktu a celé řady dalších onemocnění výrazně snížit, i když máte případy této nemoci v rodině.
Zrychlený tep může být známkou nervozity či stresu, ale ne nutně infarktu. Pokud se jedná o dlouhodobější stav nebo jej provází další příznaky, vyhledejte lékařskou pomoc.
Je pravda, že starší muži s nezdravým životním stylem jsou nejčastějšími pacienty s infarktem. Může ale postihnout i ženy.
Že infarkt nepostihuje mladé lidi? A projevuje se vždy jen bolestí na hrudi? Nejčastější mýty o infarktu vyvrátil kardiolog Petr Toušek.
Cévní mozková příhoda postihuje především lidi starší 50 let, ale nevyhýbá se ani mladším pacientům. V ojedinělých případech může potkat i mladé lidi.
Většina příznaků není bolestivých, proto je často pacienti podceňují nebo dokonce ignorují. Včasné odhalení mrtvice však může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.
Samotná mrtvice dědičná není. Dědičné ovšem jsou rizikové faktory, které mrtvici způsobují, jako vysoký krevní tlak, cukrovka, tendence k nadváze apod.
Příznaky mrtvice se mohou objevit a zase zmizet. Ovšem často se pak vrátí ve větší intenzitě. Při prvním podezření na mrtvici ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Stejně jako většině závažných onemocnění, i mrtvici lze významně předcházet, a to především zdravým životním stylem.
Mrtvice se projevuje celou plejádou příznaků, často v kombinaci. Pokud je znáte, dokážete úder mrtvice i odhalit.
Pacienti po mrtvici často trpí zdravotními následky, jako jsou poruchy řeči či motoriky. Dlouhodobým učením či rehabilitací lze však spoustu těchto následků zlepšit. Takový proces může trvat klidně i více jak 10 let a dotyčný má stále šanci na zlepšení svého stavu.
Je mrtvice bolestivá? A postihuje jen starší lidi? Nejčastější mýty o mozkové příhodě vyvrátil odborník na neurologii, lékař Václav Lukáš.
Tvrdá bulka v prsu může být jedním z příznaků rakoviny, ale nemusí se nutně jednat o toto nádorové onemocnění. Co nejdříve však vyhledejte lékaře.
Většina pacientů s rakovinou prsu jsou skutečně ženy. Toto onemocnění se však nevyhýbá ani mužům. Obzvláště obezřetní by měli být muži, v jejichž rodině je historie rakoviny prsu.
Mamograf slouží k odhalování rakoviny prsu a neexistují žádné vědecké důkazy, že by rakovinu mohl způsobit.
I když není v rodině historie rakoviny prsu, pořád můžete rakovinou prsu onemocnět. Riziko onemocnění vzniká nejen geneticky, ale také nezdravým životním stylem a na jejím vzniku se podílí celá řada dalších faktorů. Proto i člověk, který žádný druh rakoviny v rodinné historii nemá, může onemocnět.
Žádná vědecká studie neprokázala spojitost mezi užíváním antiperspirantů či deodorantů a vznikem rakoviny prsu.
Žádná vědecká studie neprokázala spojitost mezi nošením podprsenky a vznikem rakoviny prsu.
V dnešní době už existují pokročilé možnosti léčby, a pokud je rakovina odhalena včas, většinou není nutné odebrat celý prs.
Že je příznak rakoviny prsu jedině bulka? A postihuje tato nemoc jen ženy? Nejčastější mýty o rakovině prsu vyvrátila onkoložka Marta Kučerová.
Riziko onemocnění vzniká nejen geneticky, ale také nezdravým životním stylem. Proto i člověk, který nemá rakovinu v rodinné historii, může onemocnět.
První stadia rakoviny prostaty se většinou nijak neprojevují, pacient si proto může myslet, že je zcela zdráv. Každý muž po padesátce by měl z těchto důvodů chodit na preventivní prohlídky k urologovi, a to jednou ročně.
Většina pacientů jsou muži starší 50 let. V posledních letech však roste i počet mladších pacientů. Rakovina se může objevit v jakémkoliv věku.
Současné možnosti léčby jsou na tak pokročilé úrovni, že pokud je nemoc odhalena včas, pacient se vrátí k normálnímu životu bez následků.
Současné možnosti léčby jsou na tak pokročilé úrovni, že pokud je nemoc odhalena včas, pacient se vrátí k normálnímu životu bez následků.
Týká se rakovina prostaty jen starších mužů? Ukončí operace prostaty sexuální život? Mýty o rakovině prostaty vyvrátil odborník na urologii Ivan Kolombo.
Tato nemoc sice postihuje převážně kuřáky, nikoliv však výhradně. Velký vliv má např. pasivní kouření nebo karcinogenní prostředí.
Rakovina postihuje především starší lidi, ale malé procento tvoří i mladší ročníky.
Jedná se o rizikový faktor, který může dlouhodobě vést ke vzniku rakoviny plic. Kouření však představuje nesrovnatelně vyšší riziko.
Operace rakoviny plic je prováděna takovým způsobem, že toto riziko zcela eliminuje.
Rakovina plic bohužel patří k nemocem s horší prognózou. Pokud je však odhalena včas, pacient má díky pokročilé medicíně šanci začlenit se zpět do normálního života.
Při kouření dochází ke vzniku karcinogenů, které podporují rakovinné bujení. Nezáleží na tom, zda kouříte cigarety, nebo marihuanu. U e-cigaret zatím nebyla jejich zdravotní rizika stoprocentně prokázána.
Mohou rakovinou plic onemocnět jen kuřáci? A je tato nemoc neléčitelná? Nejčastější mýty o rakovině plic vyvrátila odbornice na pneumologii Martina Vašáková.
Je pravda, že lidé, kteří se dobře opalují a málokdy se na sluníčku spálí, mají nižší riziko vzniku rakoviny kůže. To však neznamená, že toto riziko je nulové.
Je pravda, že lidé, kteří mají tmavší pigment kůže, mají nižší riziko vzniku rakoviny kůže. To však neznamená, že toto riziko je nulové.
Sluneční záření představuje největší riziko v případě rakoviny kůže. Ovšem může ji způsobit i například kontakt s chemikáliemi nebo radiačním zářením.
Mezi nejčastější pacienty s rakovinou kůže patří lidé starší 60 let. Onemocnět ale mohou všechny věkové kategorie, obzvláště pak jedinci, kteří se vystavují často a intenzivně slunečnímu záření.
Že rakovinu kůže způsobuje jen sluneční záření? A postihuje nemoc pouze starší lidi? Nejčastější mýty o rakovině kůže vyvrátil odborník na dermatologii Ondřej Kodet.